Ahmet Genç

Dr. Ahmet Genç

01 Temmuz 2022

Ahmet Genç

Sigortacılıkta Yeni Eğilimler ve Geleceğin Sigortaları

     Teknolojinin her alanda çok hızlı geliştiği bir dünyada yaşıyoruz. Daha önce de muhtelif vesilelerle ifade ettiğim üzere, "belki de son otuz yılda teknolojinin aldığı yol ondan önceki 300 yılda aldığı mesafeden daha fazladır". Önümüzdeki on yıllarda da bu ivme devam ederse ki, devam edeceği kesin gibi görünüyor, adeta "tarihin hızlanması" olarak ifade edilecek dönemler yaşayacağız. Sigorta sektörünün de  bu genel gelişmelerden etkilenmemesi mümkün değildir. Bugünkü yazımda çok özet olarak sigorta sektöründeki yeni trendlere yer vereceğim.

    1) Sektörde dijitalleşme zaten vardı. Pandemi süreci sonucu bu alanda daha hızlı gelişmeler ortaya çıktı.

    2) Kısıtlamalar nedeniyle seyahat ve event (toplu olarak bir arada bulunulan programlar) sigortaları iptal edildi.

    3) Sağlık sigortası talebi radikal biçimde arttı.

    4) Daha çok sayıda sigorta şirketi insuretech firmalarıyla işbirliği yapmaya başladı.

    5) Siber saldırıların artması nedeniyle "siber sigortalar"ın önemi arttı.

    6) Sigorta şirketleri müşteri kaybetmemek için daha hızlı dijitalleşmeye başladı.

    7) Genç kuşaklarda ev ve arabaya sahip olmak yerine kiralama eğilimi arttı. Bu nedenle, sigorta ürünlerinin de bu piyasaya uygun olması gerekiyor. Ürünler kısa süreli, geçici ve dijitalleşmeye uygun olmak durumunda.

    8) Tüm bu gelişmelere sigorta sektörünün ayak uydurması zor olmayacak. Zira AI (yapay zeka), ML (makine öğrenmesi) ve IoT (nesnelerin interneti) gibi teknolojiler bu işi kolaylaştıracak.

    9) Yeni teknoloji işlem sürelerini ciddi biçimde azaltacak.

    10) Eski moda sistemler yerine, gerçek zamanlı analiz yapabilen sistemler ile süreçler daha da basitleşecek, risk değerlendirme kalitesi artacak.

    11) Yazım süreci değer zinciri 2 saniyeye kadar indirilebilecek.

    12) "Open Data" önem kazanacak. Önümüzdeki yıllarda "open data" daha çok konuşulacak ve kullanılacak. Nitekim internete girdiğinizde "open data" nın nasıl elde edildiği ve nasıl kullanıldığını öğreten kişilere de rastlayabiliyosunuz. "Big data" kavramı ile birlikte "open data" kullanımı gerçekten çok önemli yeni gelişmelere yol açacak gibi görünüyor.

Kaynaklar: How the pandemic boosted innovation within the insurance industry? 6 April 2021, wenalyze.com/innovation-insurance.

                How insuretech will make insurance agencies stand out? 3 March 2022, wenalyze.com/insurtech-insurance-agencies.